آموزش کورل – قسمت اول

,

مقدمه

امروزه گرافیک به بخش اساسی از زندگی ما انسان ها تبدیل شده است، ب طوری که می توان تأثیر گرافیک را در تبلیغات، برنامه های تلویزیونی، روزنامه و مجلات به فراوانی مشاهده کرد. کلمه گرافیک دیگر کلمه ناآشنایی نیست، اگرچه نسبت به رشته های هنری دیگر رشته ای جدید و نوظهور است.

در گذشته گرافیست ها به صورت دستی کارهای خود را انجام می دادند اما با ظهور کامپیوتر پیشرفت زیادی در این رشته صورت گرفت، به طوری که امروزه برای هر شاخه از گرافیک یک نرم افزار مجزا تولید شده است.

گرافیک امروزه بدون کامپیوتر معنا ندارد، از این رو همه گرافیست ها و طراحان برای اجرای کارهای خود از کامپیوتر و نر افزارهای گرافیکی استفاده می کنند.

نرم افزارهایی که با امور گرافیکی در ارتباط هستند، به چند دسته تقسیم می شوند که در فهرست زیر به برخی از آنها اشاره می کنیم:

نرم افزارهای گرافیک ترسیم برداری : CorelDraw-FreeHand-Illustrator
نرم افزارهای گرافیک پیکسلی: Photoshop-photopaint
نرم افزارهای گرافیک صفحه آرایی: InDesign- QuarkXPress
نرم افزارهای طراحی صفحات وب: Dreamweaver-Flash
نرم افزارهای تولید چند رسانه ای: Flash-Director
نرم افزارهای میکس و مونتاژ (فیلم سازی): Premiere- Edius
نرم افزارهای سه بعدی (انیمیشن): ۳DMax- Maya

تمام این نرم افزارها به نوعی با هم در ارتباط بوده و گاه برای اجرای یک پروژه گرافیکی به چندین نرم افزار نیاز است.

نرم افزاری که در این بخش آموزش داده می شود، نرم افزار Corel Draw از دسته ترسیم برداری (Vector) است.

Corel Draw یک نرم افزار پرطرفدار و قدرتمند در زمینه طراحی و گرافیک است. این نرم افزار توسط شرکت کانادایی COREL که یکی از قوی ترین شرکت ها در زمینه نرم افزارهای گرافیکی است، تولید می شود. این نرم افزار به شما کمک می کند تا با استفاده از خلاقیت خود، در محیطی کاملاً حرفه ای تصاویری زیبا ایجاد کنید و به آسانی بتوانید نسخه ای از آن را چاپ نموده یا برای سایر نرم افزارها صادر کنید.

در نرم افزارهای برداری که CorelDraw هم یکی از آنهاست، تصاویر به صورت یک شیء ترسیم می شوند که با فرمول های ریاضی تعریف شده است. در نرم افزارهای برداری هر شئ از نقاط، منحنی ها و خط ها تشکیل شده است. به همین دلیل شکل ها، متن ها و سایر جلوه ها نیز نوعی شئ محسوب می شوند. سندی که توسطCorelDraw ذخیره می شود در واقع یک سری محاسبات ریاضی می باشد که به شکل موقعیت شئ، طول، رنگ و … نمایش می یابد.

در نرم افزارهای نقشه بیتی (Bitmap)، هر تصویر شامل مجموعه ای از پیکسل هاست. پیکسل ها مربع های کوچکی هستند که ویژگی های رنگ و جلوه های متفاوت را نمایش می دهند.

بیشتر نرم افزارهای ویرایش عکس، براساس نقش هبیتی عمل می کنند یعنی هنگام ذخیره سازی اطلاعات تعداد زیادی پیکسل (نقطه) را در خود ذخیره می کنند؛ می توان به Photoshop و Photopaint به عنوان نرم افزار نقشه بیتی اشاره کرد.

ویژگی های نرم افزار برداری و تفاوت آن با نرم افزارهای نقشه بیتی

۱- تصاویر برداری در مقایسه با تصاویر نقشه بیتی بسیار کوچک و کم حجم هستند.

۲- تغییر ابعاد یک شئ در نرم افزارهای برداری امکان پذیر است، اما در نرم افزارهای نقشه بیتی بستگی به مشخصات تصویر و عکس دارد.

۳- در نرم افزارهای ترسیم برداری یک شئ به صورت محاسبات ریاضی ذخیره می شود، در حالی که درنرم افزارهای نقشه بیتی تصاویر به صورت نقطه (پیکسل) ذخیره می شوند.

۴- نرم افزارهای برداری به امکانات سخت افزاری کمتری نسبت به نقشه بیتی ها نیاز دارند.

۵- بعد از ایجاد یک شئ در نرم افزارهای برداری، به آسانی میتوان آن را به نقشه بیتی تبدیل کرد، اما این عکس این عمل در نرم افزارهای نقشه بیتی ها امکانپذیر نیست (تبدیل نقشه بیتی به برداری).

شناخت نرم افزار CorelDraw

CorelDraw نرم افزار قدرتمندی برای طراحی پوستر،کاتالوگ، کارت ویزیت و تصویرسازی است. امکاناتی که در این نرم افزار وجود دارد به شما کمک می کند به راحتی بتوانید تصویر دلخواه خود را طراحی کنید و به خروجی مورد نظرتان بفرستید که این خروجی میتواند چاپ افست، پرینت، صفحات وب، صفحه آرایی، نرم افزار ساخت فایل های چندرسانه ای و غیره باشد.

corel-part-1

به عنوان مثال، برای ساخت فایل چندرسانه ای، ابتدا تمام تصاویر مورد نیاز خود را در CorelDRAW طراحی کنید، سپس در یک نرم افزار ساخت فایل های چندرسانه ای مانند دایرکتور از آن استفاده کنید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

شما میخواهید به بحث بپیوندید؟
با نظرات خود ما را یاری کنید !

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *